fbpx

IV Edycja JAVIPS

Koronawirus namieszał i uniemożliwił organizację IV Edycji JAVIPS w tradycyjnej formie, dlatego jesienne wydarzenie odbyło się w 100% w sieci. Wirtualna wersja JAVIPS pod nazwą JAVIPS TALKS to trzy prelekcje transmitowane w czasie rzeczywistym, podczas których uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, komentowania transmisji na chacie i wzięcia udziału w konkursach.

Na pierwszy ogień wyszło dwóch specjalistów,  których poznaliśmy przy organizacji stacjonarnych edycji JAVIPS – Jarosław Pałka i Piotr Przybył. Prelekcja poruszała temat wydajności kodu – skupiono się jednak nie tylko na używanych narzędziach, ale także na samym procesie optymalizowania wydajności.

Wystąpienie odpowiedziało na pytania w jaki sposób „clean code” wpływa na wydajność, dlaczego wykorzystywane zbiory danych są kluczowe, a także kiedy „więcej nie znaczy szybciej”.

Środkowe wystąpienie należało do Jakuba Marchwickiego, który poddał  pod wątpliwość zasadność podziału na testy jednostkowe, integracyjne i akceptacyjne. Podczas sesji omówił problematykę zasadności testów (w ogólności) na etapie wdrażania i utrzymania oraz samych hipotez, które stawia się pisząc kod. Kuba, oprócz pomocy merytorycznej i samego wystąpienia, wsparł nasze wydarzenie od strony technicznej

Wisienką na torcie był panel dyskusyjny pomiędzy trzema ekspertami Mariuszem Gilem, Jakubem Pilimonem oraz Sławkiem Sobótką. Była to rozmowa o domenie, modułach, granicach. „No wiesz, to się tak czuje” – to nie jest odpowiedź jaką zespół powinien uzyskać od architekta, pytając o podział aplikacji na mniejsze części. Temat dość trudny, jednak jej forma zadowoliła naszą społeczność – poprzez umożliwienie im zadawania pytań.

Jarosław Pałka

Piotr Przybył

“Jeśli wszystko wydaje się pod pod kontrolą, po prostu
nie jedziesz wystarczająco szybko”

Jakub Marchwicki

“Mówili Ci piramida testów, ale Ty robisz mikroserwisy… i co teraz?

Mariusz Gil

Jakub Pilimon

Sławek Sobótka

“Eksploracja domeny: narzędzia Q&A”

back to top