IV Edycja JAVIPS
Koronawirus namieszał i uniemożliwił organizację IV Edycji JAVIPS w tradycyjnej formie, dlatego jesienne wydarzenie odbyło się w 100% w sieci. Wirtualna wersja JAVIPS pod nazwą JAVIPS TALKS to trzy prelekcje transmitowane w czasie rzeczywistym, podczas których uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, komentowania transmisji na chacie i wzięcia udziału w konkursach.
Na pierwszy ogień wyszło dwóch specjalistów, których poznaliśmy przy organizacji stacjonarnych edycji JAVIPS – Jarosław Pałka i Piotr Przybył. Prelekcja poruszała temat wydajności kodu – skupiono się jednak nie tylko na używanych narzędziach, ale także na samym procesie optymalizowania wydajności.
Wystąpienie odpowiedziało na pytania w jaki sposób „clean code” wpływa na wydajność, dlaczego wykorzystywane zbiory danych są kluczowe, a także kiedy „więcej nie znaczy szybciej”.
Środkowe wystąpienie należało do Jakuba Marchwickiego, który poddał pod wątpliwość zasadność podziału na testy jednostkowe, integracyjne i akceptacyjne. Podczas sesji omówił problematykę zasadności testów (w ogólności) na etapie wdrażania i utrzymania oraz samych hipotez, które stawia się pisząc kod. Kuba, oprócz pomocy merytorycznej i samego wystąpienia, wsparł nasze wydarzenie od strony technicznej
Wisienką na torcie był panel dyskusyjny pomiędzy trzema ekspertami Mariuszem Gilem, Jakubem Pilimonem oraz Sławkiem Sobótką. Była to rozmowa o domenie, modułach, granicach. „No wiesz, to się tak czuje” – to nie jest odpowiedź jaką zespół powinien uzyskać od architekta, pytając o podział aplikacji na mniejsze części. Temat dość trudny, jednak jej forma zadowoliła naszą społeczność – poprzez umożliwienie im zadawania pytań.