fbpx

Harmonogram

Jarosław Pałka

Jeśli wszystko wydaje się pod kontrolą, po prostu nie jedziesz wystarczająco szybko.

(prezentacja + Q&A prowadzone przez Piotra Przybyła)

17:00 - 18:00

Jakub Marchwicki

Mówili ci piramida testów, ale ty robisz mikroserwisy… i co teraz?

18:00 - 18:45

Mariusz Gil + Jakub Pilimon + Sławek Sobótka

Eksploracja domeny: narzędzia. Q&A. 

18:45 - 20:00

Mariusz Gil

Software architect, trener, ex-CTO, z branżą IT związany od ponad 20 lat. Pasjonuje się projektowaniem i implementacją systemów o złożonych wymaganiach biznesowych, machine-learningiem i procesami wytwarzania oprogramowania, które można przełożyć na realną wartość biznesową dla klienta. Speaker i współorganizator wielu otwartych spotkań dla developerów. Obecnie związany z Bottega IT Minds, gdzie ma okazję pracować z wieloma zespołami developerskimi w Polsce i Europie. Mocno zaangażowany w rozwój oraz praktyczne zastosowania EventStormingu.

Sesja: Eksploracja domeny: narzędzia. Q&A. 

Sesja wraz z Jakubem Pilimonem i Sławkiem Sobótką.
Opis:
“No wiesz, to się tak czuje” – to nie jest odpowiedź jaką zespół powinien uzyskać od architekta, pytając o podział na serwisy, moduły, konteksty, klasy domenowe. Podczas tej sesji porozmawiamy z ekspertami jakich narzędzi używają aby analiza domeny systemu nie była mieszanką szamanizmu i czarnej magii. W jaki sposób należy destylować elementy systemu, jakich wskazówek używać do oceny poprawność wprowadzanego podziału.
Trudny temat, huh? Dlatego to jest sesja pytań i odpowiedzi podczas której będziecie mieć okazję zadać Wasze pytania! Jak to zrobić? Uzyjcie formularza dostępnego pod linkiem: http://bit.ly/ZadajPytanieEkspertom

Jakub Pillimon

Programista, Trener, Konsultant. Aktualnie pracuję na stanowisku Principal Technologist w firmie Pivotal oraz jako konsultant w Bottega IT Minds. Interesuję się modelowaniem, architekturą, Domain-Driven Design i skracaniem dystansu pomiędzy światem biznesu a IT. Jestem wielkim fanem Event Stormingu oraz wytwarzania oprogramowania sterowanego testami.

Sesja: Eksploracja domeny: narzędzia. Q&A. 

Sesja wraz Mariuszem Gilem i Sławkiem Sobótką.

Jarosław Pałka

Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”.

Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk – z tym samym zawsze skutkiem. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu właściwych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Porzuciłem je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”.

Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce.

Sesja: Jeśli wszystko wydaje się pod kontrolą, po prostu nie jedziesz wystarczająco szybko.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co trzeba zrobić, aby Twój kod działał szybciej? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zostać “człowiekiem od wydajności”? Być może zajmujesz się wydajnością, od czasu do czasu, od jednej awarii do kolejnego incydentu o “severity 1”? I masz w sobie to dziwne uczucie, że robisz to źle? Być może nigdy nie przejmowałeś się jak szybko działa Twój kod. Od wieków wiadomo jest, że zawsze jest to problem z bazą danych (lub kogoś innego problem). A może, po prostu trudno się przyznać, że nie wiesz, jak usprawnić działanie swojego kodu? Podczas tej prezentacji pokażę, jak zostać programistą świadomym wydajności swojego kodu. W towarzystwie narzędzi takich, jak JMH, JFR i flamegraphs. Skupimy się nie tylko na narzędziach, ale także na procesie optymalizowania wydajności. Porozmawiamy o tym, jak dobrej jakości, tzw. “clean code”, wpływa na wydajność, dlaczego zbiory danych, które wykorzystujemy, są kluczowe, a także kiedy więcej nie znaczy szybciej.

Podczas całej prezentacji będziemy refaktoryzować i ulepszać jeden, nie tak trywialny przykładu. Coś, co wszyscy z nas znają, lubią i wiedzą jak zaimplementować.

“Benchmark, profile, refactor, repeat”

Piotr Przybył

Notoryczny inżynier w pracy i poza nią, podążający za meandrami sztuki programowania. Zawodowo Remote Freelance Software Gardener, od kilku lat wyrywający chwasty w ogródkach webowych i zwykle przycinający Javę do kształtów pożądanych przez klientów. Miłośnik lekkości i zwinności, która powinna przejawiać się przede wszystkim w stosowaniu właściwych narzędzi. Trener. Prelegent na JDD, GeeCON, 4Developers i innych.

Podczas sesji “Jeśli wszystko wydaje się pod kontrolą, po prostu nie jedziesz wystarczająco szybko” razem z Jarosławem Pałką poprowadzi Q&A.

Jakub Marchwicki

Jakub to “programista” od prawie 20 lat. Spędzał czas w niezliczonej liczbie projektów, środowisk, podejmując różne wyzwania, technologie, zarówno jako ekspert techniczny jak i człowiek od biznesu. Poniekąd oznacza to że w życiu robi wszystko, pewnie nic dobrze.
Pracował w wielu językach używając różnorodnych frameworków, prowadził zespoły, rozmawiał z klientem, robił r&d i fabrykę oprogramowania. Java jest jego głównym narzędziem do rozwiązywania problemów, ale czuje się też komfortowo z innymi młotkami. Jako klasycznie wykształcony inżynier uważa, że programowanie to narzędzie do rozwiązywania życiowych problemów. Stara się być blisko biznesu nie tracąc z oczu technologii.
Pomiędzy 9 a 17 pracuje nad rozwojem technologicznym firmy w branży gier. Stara się lepiej bądź gorzej godzić to z wykładami, warsztatami i innymi zobowiązaniami wobec trójmiejskiej Java User Group.

Sesja: Mówili ci piramida testów, ale ty robisz mikroserwisy… i co teraz?

Testy jednostkowe, integracyjne, akceptacyjne – pierwsze skojarzenie gdy ktokolwiek wspomina piramidę testów. Każdy absolwent ISTQB, obudzony w środku nocy, wymieni i opisze elementy tego trójkąta. Pojawia się jednak jedno zasadnicze pytanie: czy taki podział w ogóle ma sens? Czy to zadziała w rozproszonym środowisku mikro usług? Czy pisząc małe, niezależne serwisy taki podział testów jest jakkolwiek zasadny?

Podczas sesji spróbujemy omówić zasadność testów (w ogólności) oraz spojrzymy na heurystyki podziału takowych (w projekcie). Poprzez testy staramy się zweryfikować zasadność różnych hipotez które stawiamy pisząc kod – sprawdzimy zasadność tych hipotez oraz narzędzia których używamy do ich weryfikacji. Spojrzymy czy zawsze należy uruchamiać całą aplikacje, czy testowanie fragmentów to takie małe oszustwo, przeanalizujemy jak testować komunikację ze światem zewnętrznym i czy lokalne uruchamianie elementów infrastruktury naszego systemu w ogóle ma sens.

Sławek Sobótka

Jest trenerem i konsultantem w firmie Bottega IT Minds. W codziennej pracy integruje Domain Driven Design, Event Storming, style architektoniczne, zwinne procesy wytwórcze i zdrowy rozsądek. Stosuje nadrzędną zasadę: rozpoznać klasę problemu z jaką mamy do czynienia i dobrać do niej odpowiednią klasę narzędzia. Hobbystycznie interesuje się psychologią pozytywną i kognitywistyką. Lubi myśleć o sobie jako entuzjaście Software Craftsmanship.

Sesja: Eksploracja domeny: narzędzia. Q&A. 

Sesja wraz Mariuszem Gilem i Jakubem Pilimonem.

back to top